Albania – co warto zobaczyć, czyli plan na pierwszą wyprawę

Albania – co warto zobaczyć, czyli plan na pierwszą wyprawę

Albania – co warto zobaczyć, czyli plan na pierwszą wyprawę

by 04 06 2014 0 komentarzy

Wakacje coraz bliżej, pora więc zacząć planować wyjazd do Albanii. Po wielu godzinach poszukiwań informacji w internecie, studiowania przewodników i rozmów z Andrzejem Pasławskim, powstał zarys tego, gdzie w tym roku chcę spędzić wakacje.

 

Czarnogóra

Kotor

Miasto KOTOR w Czarnogórze, zwane „Małym Dubrownikiem”, położony w głębi fiordu, nad Morzem Adriatyckim, piękne stare miasto okolone górami, przytulone do morza. Tutaj można nacieszyć się słońcem, plażą i kąpielą w zatoce fiordu.
Kruje_Castle

Ulcinj

Miasto ULCINJ w Czarnogórze, położone nad Morzem Adriatyckim, słynie z pięknych plaż, knajpek, urokliwego starego miasta. Relaks na plaży, kąpiele w morzu.
Ulcinj

Albania

Szkodra

Dotarcie trasą nr SH41, wiedzie przez przejście graniczne w Muriqan w okolicy Ulcinja. Szkodra, miasto na północy Albanii, warto zwiedzić: święte wzgórze, Ołowiany Meczet, zamek/twierdza Rozafa (wstęp 50 leków), warto pójść na bazar i do tureckich restauracji.
Szkodra

Kruja

Miasteczko na zboczu góry, do zwiedzania zamek/twierdza, dawna stolica Albanii.
Od Krui do Burrel prowadzi droga-szlak przez Park Narodowy Przełęczy Shtame – droga zboczami gór, widoki jak w Himalajach.
Kruja

Apollonia

Starożytne ruiny miasta greckiego, w którym studiował Oktawian August, najwiekszy cesarz Imperium Rzymskiego. Miasto do zwiedzania.
Apollonia

Laguna Nartes i klasztor na wyspie

Laguna z wysepkami. Na jednej z wysepek klasztor z ikonami, do którego wchodzi się po moście drewnianym. Klasztor można zwiedzić a na plażach laguny można zrobić nocleg z obozowiskiem, kąpielami w morzu, etc.

zvernec

Vlora

Duże miasto nadmorskie, bardzo turystyczne, z plażami. Możliwy postój, zakupy. Lepiej zatrzymać się nieopodal Vlory na plażach.

vlore-albania-world-hd-wallpaper-1920x1080-7092

 

W drodze na południe Albanii natrafiamy na:

źródła Siri i Kalter

kryształowo czysta woda źródeł, w których można się kąpać. Piękna przyroda.

Albania,_Syri_i_Kalter_4

 

Butrint i Ksamil

na samym południowym krańcu Albanii – Butrint to miasto antyczne do zwiedzania, a Ksamil to plaże z wyspami i grotami. To dawna część Grecji. Z Ksamilu widać wyspę grecką Korfu.

ksamil10

 

starożytne miasto Butrint położone na wyspie

butrint

 

Gjirokastra i Berat

Gjirokasta razem z Berat uważane za dwa najbardziej malownicze i zabytkowe miasta w Albanii. Miasta tysiąca okien położone na zboczach góry. Brukowane ulice, tradycyjna architektura, monastyry i meczety do zwiedzania, knajpki i ryneczki. Mianowane przez UNESCO miastami-muzeum. Pięknie oświetlone w nocy, spacery nocne więc, to obowiązek!!!

gjirokaster___albania__4_

 

miasto Berat nocą:

beratnaten

 

wyprawa w Góry Przeklęte: Off-road w górach

THETH – Góry

Północnoalbańskie zwane „Górami Przeklętymi ze Szkody przez Boge dojechać do Theth. Wioska w Górach Północnoalbańskich, zwanych Alpami Albańskimi, Górami Przeklętymi – trasa totalnie off-roadowa w wysokie góry, droga przełęczami górskimi, w dzikie tereny, wodospady, park krajobrazowy.

Theth_Radohima_MajaArapit

 

Propozycja trasy w górach Pólnocno-Albańskich

Z Theth udajemy się z powrotem w kierunku Szkodry, ale inną drogą przez: Nderlyse, Lotaj, Kir, do Mes.

W Mes odbijamy na drogę na Ukbibaj – z Ukbibaj droga zaznaczona na mapie na biało się kończy, zaczyna się ścieżka zaznaczona na szaro przełęczami w górach do Komanu (Komani). Z Komanu kursuje prom do Fierze. Uwaga: prom kursuje raz dziennie wczesnym rankiem. Trasa wodna doliną rzeki a nad nami góry. Cena promu dość wysoka: 2900 leków (auto i kierowca) + dodatkowa osoba w aucie na promie 400 + 500 za „camping”/parking przed promem w Komani.

Od Fierze zaczyna się dobra asfaltowa droga przez Lekturaj do Bejram Curri.

Od Bejram Curri zaczyna się ścieżka offroadowa w Dolinę Rzeki Valbone: to słynna offroadowa droga w wysokie góry, przeprawy przez strumienie górskie, przygody i biwak na dziko. W ten sposób możemy podróżować aż do wioski Valbone wysoko w górach. Z wioski wyjazd tą samą drogą (bo to jedyna).

Related Slow Life Inspirations Articles

Similar Posts From Slow Life Inspirations Category

Na raze brak komentarzy

Przejdź do rozmowy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszą osobą, która rozpocznie rozmowę.

<