
Schody jednobiegowe
Schody jednobiegowe zajmują najmniej powierzchni budynku, nie mają spocznika, są proste. Należy jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach:
- wg prawa budowlanego schody jednobiegowe nie mogą mieć więcej niż 17 stopni,
- w budynkach mieszkalnych wysokość stopnia nie może przekraczać 19cm, schody do piwnic, poddaszy nieużytkowych mogą być wyższe,
- szerokość schodów od ściany do poręczy, lub między poręczami musi wynosić co najmniej 80cm.
Poprawne określenie założeń schodów, to podstawa ich projektowania. Do odpowiedniego ich wyliczenia potrzebować będziemy w zasadzie trzech wymiarów: wysokości kondygnacji, długości schodów w rzucie i zakładanej wysokości stopnia.
Najbardziej „stałym” elementem jest wysokość kondygnacji- w tym przypadku najczęściej nie ma możliwości działania i trzeba go przyjąć za stałą. Możemy natomiast manipulować wysokością stopnia i długością schodów (wyższe stopnie, to schody mniej wygodne, ale za to krótsze).
Nie jest to wcale takie skomplikowane i można to zrobić w trzech prostych krokach, które znajdują się poniżej (aby jeszcze bardziej uprościć sprawę stworzyłam specjalny kalkulator).
[CP_CALCULATED_FIELDS id=”6″]
Mam nadzieję, że przedstawiona w ten sposób metoda wyliczeń stanowić będzie podstawę tworzenia nie jednych schodów.
Przy tworzeniu tego poradnika korzystałam z wielu źródeł, m.in. http://www.taniachata.pl/porady/jak-obliczyc-ilosc-schodow, http://www.farmer.pl/prawo/nieruchomosci/wzor-na-schody,1239.html.
Na raze brak komentarzy
Przejdź do rozmowyBrak komentarzy!
Możesz być pierwszą osobą, która rozpocznie rozmowę.